Wijziging Rlz: regeling ‘Pgb onder voorwaarden’ 

Op 1 oktober 2025 is door de staatssecretaris van het ministerie van VWS een wijziging in de Regeling langdurige zorg gepubliceerd. De wijziging is genaamd ‘Pgb onder voorwaarden’ en gaat in op 1 januari 2026. 

Zorgkantoren mogen straks beoordelen dat de kwaliteit en doelmatigheid van de pgb-zorg(verlener) onvoldoende is. Zorgkantoren kunnen zo meer ingrijpen in het pgb. Zij kunnen op basis van die beoordeling bijvoorbeeld het pgb wijzigen of intrekken. Hoe zij de kwaliteit en doelmatigheid van zorg gaan beoordelen staat niet duidelijk beschreven. 

Wat vinden en doen wij? 

Wij zijn het volledig oneens met deze wijziging van de Rlz. Wij vinden dat dit in strijd is met de kern van het pgb: budgethouders hebben regie over hun zorg en zijn zelf uitstekend in staat te bepalen wat goede en passende zorg is voor hun specifieke situatie. De rechtspositie van de budgethouder staat daarmee ernstig onder druk. Dit wordt nog eens versterkt doordat zorgkantoren beleidsvrijheid hebben, wat kan leiden tot rechtsongelijkheid tussen budgethouders. Het is bovendien juist een voordeel van het pgb, zeker in een periode van schaarste op de arbeidsmarkt, dat mensen die geen zorgopleiding, diploma’s of certificaten hebben, wél kunnen worden ingezet als zorgverlener. Zij beschikken namelijk wel over de juiste vaardigheden en ervaring om goede zorg te kunnen verlenen aan budgethouders.

Per Saldo heeft deze zomer gereageerd op de internetconsultatie. Helaas hebben wij op een aantal van onze kritische vragen nog geen antwoord gekregen. Er is ons toen wel verteld dat deze regeling bedoeld is voor een klein aantal, individuele gevallen en dat deze nieuwe regeling dus geen grote groepen budgethouders zal gaan treffen. We houden dat de komende tijd in de gaten en blijven de uitvoering van deze regeling volgen. Als wij merken dat zorgkantoren hier te veel gebruik, of misbruik, van maken, komen wij in actie. En we nemen dit onderwerp mee in onze gesprekken met de toekomstige woordvoerders pgb in de Tweede Kamer. 

Wordt jouw pgb-zorg afgewezen op basis van kwaliteitseisen? Dan kun je daar als budgethouder tegen in bezwaar gaan. Heb je daar hulp bij nodig? Of heb je hier vragen over? Neem dan contact met ons op.