SZW en VWS schetsen eenzijdig beeld gevolgen wijziging Rdah

Op 6 november 2025 heeft de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW), mede namens het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), een brief naar de Tweede Kamer gestuurd. Daarin dringen zij aan op een spoedige behandeling van het wetsvoorstel wijziging Regeling dienstverlening aan huis (Rdah) voor het pgb. We zijn verbaasd over de inhoud van de brief.

In de brief worden technische en procesmatige argumenten gegeven over waarom het wetsvoorstel spoedig moet worden behandeld. Er wordt niks vermeld over de knelpunten die er nu nog liggen en negatieve gevolgen zullen hebben voor pgb-houders.

Negatieve gevolgen voor pgb-houders

In de brief staat: ‘In het belang van pgb-zorgverleners, pgb-budgethouders en een goede uitvoering is het van belang dat dit wetsvoorstel op 1 januari 2026 in werking kan treden’

En verderop staat: ‘Als de parlementaire behandeling niet vóór 1 januari 2026 is afgerond en het wetsvoorstel niet uiterlijk 31 december 2025 in het Staatsblad is geplaatst, kunnen er grote problemen ontstaan bij pgb-zorgverleners, pgb-budgethouders én de uitvoerders (…)’

Per Saldo vindt het positief dat er meer sociale zekerheid komt voor zorgverleners. Maar als het wetsvoorstel nu wordt aangenomen, zonder extra maatregelen, dan komen pgb-houders (en pgb-zorgverleners) enorm in de knel. Er moeten voortaan namelijk werkgeverslasten worden betaald. Voor deze extra kosten (ongeveer 20%) is voor een deel van deze budgethouders niks geregeld.

De uitvoering in de verschillende zorgwetten is anders geregeld. Binnen de ene wet is wel extra budget geregeld, en in de andere wet niet. Hierdoor ontstaat rechtsongelijkheid.

Voor pgb-houders in de Zvw is geen extra budget. Deze pgb-houders moeten nu met hun zorgverlener in gesprek over het verlagen van het loon met ongeveer 20%. Gaan de zorgverleners niet akkoord, dan zal de budgethouder de zorgverlener moeten ontslaan (met mogelijk juridische gevolgen). Of de zorgverlener stapt hierdoor zelf op. Hierdoor loopt de budgethouder het risico zonder zorg te komen zitten. Wij hebben al veel signalen binnengekregen van pgb-houders die zich hier enorm zorgen maken over maken.

Meer weten? Lees dan hier ons laatste nieuwsbericht.

Systemen boven mensen

Verder staat in de brief: ‘Om de beoogde inwerkingtreding per 1 januari 2026 te halen, hebben de uitvoeringsorganisaties SVB en UWV reeds belangrijke stappen gezet. ICT-processen zijn hierop ingericht en alle budgethouders en zorgverleners zijn (noodzakelijkerwijs) reeds geïnformeerd over de voorgenomen wetswijziging.’

Wij betreuren dat het in de knel komen van praktische processen zwaarder weegt, dan het in de knel komen van mensen die straks zonder zorg komen te zitten.

Daarnaast wordt een deel van deze pgb-houders pas halverwege november geïnformeerd.   

Wij pleiten voor extra budget voor alle pgb-houders

Alle pgb-houders moeten in staat zijn een goed loon te betalen aan hun zorgverleners. Zij moeten goed werkgeverschap kunnen voeren en pgb-tarieven moeten toereikend zijn. Dit is in alle zorgwetten verankerd. Deze wetswijziging kan wat ons betreft ingaan als voor álle pgb-houders die nu in de knel komen, het goed geregeld wordt en compensatie plaatsvindt.

Lees hier de Kamerbrief: Kamerbrief verzoek spoedige behandeling wetsvoorstel aanpassing RDAH voor pgb-zorgverleners | Kamerstuk | Rijksoverheid.nl