De wetswijziging Regeling dienstverlening aan huis (Rdah) is nog niet goedgekeurd door de Eerste Kamer. Wat is nu de stand van zaken?
Een aantal partijen uit de Eerste Kamer heeft vragen gesteld over de uitvoering en het proces van deze wetswijziging aan het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW). Zij hebben een aantal weken de tijd gekregen om deze vragen te beantwoorden. Daarna bespreekt de Eerste Kamer deze wetswijziging weer.
Knelpunten in de praktijk
Ondanks dat de wetswijziging nog niet is goedgekeurd, zijn de uitvoerende partijen wel al sinds 1 januari begonnen met de uitvoering ervan. Ondertussen krijgen wij veel signalen van budgethouders over deze wetswijziging. Uit die signalen blijkt dat er onduidelijkheden en problemen zijn bij budgethouders. Zo geven budgethouders aan dat zij het uurloon van hun zorgverlener hebben moeten verlagen, vanwege de werkgeverslasten die nu betaald moeten worden.
Hadewych Cliteur: “Waar het ons om gaat is dat de zorg doorloopt voor mensen die dit hard nodig hebben. Uit de signalen die wij ontvangen blijkt dat dit in sommige situaties vastloopt. Daar moeten we natuurlijk wat aan doen.”
Actieteam
Per Saldo heeft vanwege deze signalen gevraagd om een actiegerichte aanpak. Daarom is er nu een landelijk actieteam in het leven geroepen. Hier nemen onder andere de Sociale Verzekeringsbank, het ministerie van VWS, ZN en ook Per Saldo aan deel. Het doel van deze werkgroep is om de problemen die bekend zijn zo goed mogelijk voor deze budgethouders en zorgverleners op te lossen.
Hadewych: “Met het actieteam pakken we individuele casussen op. We gaan op zoek naar een oplossing voor de desbetreffende budgethouder en werken aan het verbeteren van het systeem.”
Aangepast op 1 april 2026:
Wat kun jij doen?
Samen met eerder genoemde organisaties gaan wij de komende maanden kijken hoe wij de problemen kunnen lossen. Ons advies is daarom voor nu: wacht het even af. Kom je in de knel? Neem dan contact op met je verstrekker of de SVB.
Let op: check eerst of het verschil niet zit in het uitbetalen van het nettoloon. Het kan dat er voorheen een brutoloon werd gestort. De SVB doet nu voor alle werknemers de loonadministratie. Hierdoor ontvangen alle werknemers nu een nettoloon, waar ze voorheen mogelijk een brutoloon ontvingen. Als dit het geval is, dan gaat het goed en hoef je je niet bij ons te melden.
Einde aanpassing
Wat vinden en doen wij?
Per Saldo vindt het zorgelijk dat er nu toch budgethouders financieel en met hun zorg in de knel zijn gekomen als gevolg van deze wetswijziging. De wetswijziging Rdah houdt ons al maanden dagelijks bezig. We bespreken alle signalen met de diverse uitvoerende organisaties. Binnen het actieteam dat nu is opgericht pakken we specifieke casussen op om te werken aan een oplossing.
